کد خبر: 11196

تاریخ انتشار: جولای 21, 2020

اولین جراحی موفق ویپل استان در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج توسط دکتر جهانتاب جراح کهگیلویه ای انجام شد

متخصص جراحی عمومی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت: در پی مراجعه بیمار ۸۶ ساله با علائم درد شکم و استفراغ و با سابقه بیماری قلبی، ریوی به بیمارستان شهید بهشتی، بیمار در اورژانس بیمارستان بستری شد.

 

 

متخصص جراحی عمومی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت: در پی مراجعه بیمار ۸۶ ساله با علائم درد شکم و استفراغ و با سابقه بیماری قلبی، ریوی به بیمارستان شهید بهشتی، بیمار در اورژانس بیمارستان بستری شد.

به گزارش پایگاه خبری ندای امت به نقل از روابط عمومی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج؛ دکتر محمد باقر جهانتاب افزود: پس از بررسی های صورت گرفته مشخص شد این بیمار حدود هفت ماه دچار این مشکل شده بود و به طور متناوب دچار عفونت ریوی (پنومونی) می شد، که هنگام مراجعه به اورژانس بیمارستان شهید بهشتی دچار کاشکتیک(لاغری بیش از حد)، ضعیف و بی حال بود.

وی ادامه داد: بلافاصله این بیمار بستری و اقدامات اولیه برای وی انجام گرفت، در معاینه به تومور ناحیه انتهایی معده و پانکراس، شک کردیم که با انجام آزمایش، آندوسکوپی و سی تی اسکن، تومور بزرگ ناحیه پیلور(اول دوازدهه) تایید شد.

این متخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیمار دچار پنومونی(عفونت ریوی)، اختلالات الکترولیتی(کلیوی) و کمبود شدید مواد مغذی از جمله پروتئین بود در ابتدا برای وی تغذیه وریدی و درمان عفونت ریوی شروع شد که خوشبختانه پس از ده روز، این مشکلات برطرف و بیمار آماده عمل شد.

وی اذعان داشت: در حین عمل و بررسی شکم، متوجه چسبندگی غیر عادی انتهای معده به پانکراس شدیم که با تشخیص سرطان معده با تهاجم به پانکراس، تصمیم به عمل جراحی ویپل(برداشتن قسمت اعظم معده، سر پانکراس، دوازدهه و آناستوموز(پیوند) معده به روده، پانکراس به روده و مجرای صفراوی به روده) شدیم.

دکتر جهانتاب افزود: با توجه به اینکه این عمل جراحی پیچیده و سنگین نیاز به تیم هماهنگ و قوی دارشت، پس از هماهنگی با گروه بیهوشی و متخصصین قلب، عمل را شروع کردیم که حدود پنج ساعت به طول انجامید و خوشبختانه در این مدت به خوبی توسط تیم جراحی و بیهوشی اداره شد. بیمار پس از پنج روز و شروع و تحمل غذا، شرایط ترخیص را دارند.

متخصص جراحی عمومی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت: این نوع عمل در مراکز محدودی انجام می‌گیرد ولی آنچه که در این بیمار خاص و مهم بود، مدیریت چندین بیماری مختلف در یک بیمار توسط تیم‌های درمان بیمارستان شهید بهشتی از جمله تیم جراحی؛ متخصصین قلب، متخصصین عفونی، متخصصین داخلی، پرسنل آی سی یو جراحی، پرستاران بخش جراحی و اورژانس و اتاق عمل بود.

وی ابراز داشت: در واقع درمان موفقیت آمیز این بیمار علاوه بر جراحی بسیار پیچیده آن، ثابت کرد که سخت‌ترین و صعب العلاج ترین بیماری ها در استان قابل درمان هستند، به شرطی که کار گروهی انجام و امکانات و فضای مناسب در اختیار پزشکان این دانشگاه قرار گیرد.

به گزارش ندای امت ، شایسته است از تلاش های بی دریغ کادر پزشکی، پرستاران، پرسنل خوب بخش جراحی و آی سی یو جراحی و همراهی دکتر باقری؛ سرپرست بیمارستان شهید بهشتی که در تسهیل و راه اندازی چنین اعمالی نهایت همکاری را دارند، قدردانی نماییم.

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :2

 • ناشناس

  تاریخ : 22 - جولای - 2020

  احسنت بر سرمایه های این استان ، به امید موفقیت های روزافزون برای عزیزانمان

  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : 24 - جولای - 2020

  درود بر شما

  پاسخ

ارسال دیدگاه