کد خبر: 12309

تاریخ انتشار: نوامبر 12, 2020

بازدیدنماینده کهگیلویه بزرگ و مسئولان استانی از بافت تاریخی بلاد شاپور /سفر وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به دهدشت

با هماهنگی هایی که شده در آینده نزدیک وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به دهدشت سفر خواهد کرد و منشأ خیر برای این بافت خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری ندای امت : حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موحد نماینده مردم کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی به همراه سلحشورئ رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان،مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد، فرماندار ، شهردار دهدشت و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از بافت تاریخی بلادشاپور بازدید کردند.
سید محمد موحد در این بازدید بیان داشت؛ این دومین بازدید رسمی است که از بافت تاریخی دهدشت انجام می شود و این بافت یکی از منابع ملی و بی نظیر کشور هستش که متاسفانه به حال خود رها شده است.
نماینده مردم کهگیلویه بزرگ تصریح کرد: کاری های که در سال های گذشته باید در این بافت انجام می گرفته هیچ چیزی که قابل قبول باشه صورت نپذیرفته است و به حول قوت الهی و عنایت خدایی متعال توانستیم امسال در لایحه بودجه اعتباری نزدیک به ده میلیارد برای آن پیش بینی کنیم و تا الان این اعتبار دو میلیارد آن تخصیص داده شده که بی سابقه بود و امروز نیز از جناب سلحشوری درخواست کردیم مابقی این اعتبار زودتر تخصیص داده شود.
موحد گفت: میراث فرهنگی یکی از راه های توسعه است و بازسازی این بافت باعث رشد گردشگران و توسعه فرهنگی شهرستان می شود.

موحد با تشکر از رسانه ها گفت: امیدوارم از ظرفیت تمامی رسانه استفاده شود تا این بافت هر چه زودتر احیا شود.
نماینده کهگیلویه بزرگ افزود: ان شاءالله با هماهنگی هایی که شده در آینده نزدیک وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به دهدشت سفر خواهد کرد و منشأ خیر برای این بافت خواهد شد.
علی سلحشوری در بازدید از بافت تاریخی دهدشت اظهار داشت: این میزان اعتبار تا پایان سال جاری بصورت صددرصد تخصیص خواهد یافت.
وی بیان کرد: نیاز است مسئولان استانی و شهرستانی نسبت به توسعه و بهسازی بافت تاریخی اقدامات لازم را انجام دهند.

سلحشوری تصریح کرد: پیش بینی می شود در سال آینده اعتبار خوبی برای این پروژه ملی تصویب شود.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز در بازدید از میراث تاریخی  دهدشت گفت: تملک منازل مسکونی و ساماندهی بافت تاریخی در اولویت است.
مجید صفایی اظهار کرد: تاکنون ۶۰ درصد از بافت تاریخی ۴۵ هکتاری دهدشت تملک شد.
وی تصریح کرد: با توجه به غیر ایمن بودن منازل مسکونی موجود در بافت تاریخی با همکاری بنیاد علوی مسکن مناسب برای صاحبان املاک بصورت اجاره ای تامین خواهد شد.
شهردار دهدشت توسعه بافت تاریخی دهدشت را جز اولویت‌های اصلی این نهاد دانست و گفت: شور و شوق زندگی دوباره در بافت تاریخی دهدشت جاری خواهد شد.
احسان تابش نژاد تصریح کرد: با برنامه ریزی و همکاری میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری، بافت تاریخی به شهر دهدشت متصل خواهد شد.
وی افزود: با اتصال بافت تاریخی به شهر زمینه حضور مردم و گردشگران در بافت برای توسعه گردشگری فراهم می شود.
تابش نژاد اضافه کرد: در صورت حمایت مسوولان میراث فرهنگی بافت تاریخی دهدشت به یکی از مکانهای گردشگر پذیر استان تبدیل خواهد شد.
بافت قدیم شهر دهدشت بلادشاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند سال های متمادی است که از سوی مسئولان خبرهای زیادی از احیای این بافت منتشر شده است.
بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد. و هم اینک ۳۷ هکتار از آن باقی مانده است.
ارسال دیدگاه