توهین به آداب زندگی عشایر توگبری برای افزایش فالوور پیج اینستاگرامی/پخش کننده فیلم مورد پیگرد قانونی قرار میگیرد

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری ندای امت ، در چند روز گذشته کلیپی تحت عنوان مشکلات زندگی عشایری یکی از ساکنان توگبری از توابع چرام توسط فردی ناشناس در فضای مجازی توزیع شد.

در ابتدای کلام، کسانی که برای افزایش فالوور در پیج اینستاگرامی فرهنگ زندگی عشایری را زیر سئوال میبرند اولا توهین به شعور عشایر کرده و در ثانی پس از این کلیپ دیگر سراغی از این مردم نمیگیرند و در آینده ممکن است پخش این ویدئو مشکلات دیگری را برای آنها به دنبال داشته باشد.

کسانی که این ویدئو را تماشا کرده اند ، انتظار می باشد به چند نکته زیر توجه نمایند تا کسانی نتوانند برای افزایش فالوور پیج اینستاگرامی خود آبروی دیگران را خدشه دار کنند و آداب زندگی عشایری یک ایل را برای اهداف و امیال شخصی به بازی بگیرند .

۱-کودکان هیزم به پشتی که میگویند ما از آن طرف دره امدیم اما مسیر بازگشت آنها به محل زندگی مخالف سمتیست که نشان میدهند و کاملا مشخص است سازنده فیلم این قسمت را درست توجه نکرده تا فیلم ساختگی به درستی تخریب مسئول مورد نظرشان را نشانه رود.

ِ
۲-محل زندگی عشایر در چادر و یا کپر است و عشایر توگبری برای حفاظ بهتر از خانه های سنگی استفاده میکنند و مدت دو سال است خدمات رسانی از طرف شرکت توزیع برق چرام به این منطقه صورت گرفته و با تلاش مسئولان نیز ۹ کیلومتر طرح آب رسانی به این منازل انجام شده است اما پس از گذشت مدتهای زیاد و حمایت کمیته امداد امام خمینی( ره ) و واگذاری اشتراک رایگان به مردم حاضر به ثبت نام اشتراک برق و آب نیستند.

 

۳-مدت زیادیست که برای حمایت از مردم توگبری پیشنهاد ساخت منازل مسکونی از طرف کمیته امداد به صورت تجمیع عشایر در مکانی واحد کلید خورده اما ، با وجود پیگیریهای مستمر حاضر به اسکان و یکجا نشینی نیستند و زندگی جداگانه و دورهمی های خانوادگی را به اسکان جمعی ترجیح میدهند و توزیع کننده کلیپ به جای تخریب مسئول مورد نظر خود به عنوان یک حامی ، فرهنگ جمع نشینی (شهرک نشینی) را بین عشایر توگبری ترویج دهد.

 

۴-قسمتی که به درستی نشان میدهد کلیپ ویدئویی ساختگیست و تایید این موضوع را قوت میبخشد نگرانی پدر خانواده از نبودن پتو و قالی برای گرم نگه داشتن فرزندان خود است اما سازنده مستند تخریبی در فیلم منتشر شده رختخواب هایی را به تصویر میکشاند که به اندازه حدود ده نفر میباشد وبا تصویر نشان داده شده ، این ادعا را نیز تکذیب میکند .

 

۵-خدمات رسانیها و حمایت از عشایر توگبری ، برای جلوگیری از مهاجرت این عشایر به شهر‌ و رونق تولیدات محلی و بومی بوده در صورتی که تعداد زیادی از این عشایر دارای منازل مسکونی در شهرک کره شهبازی و شهر چرام و پیرحاجتی هستند و پخش کلیپ ویدئویی توهین به زندگی عشایری ایل بزرگ چرام است .

 

خبرنگار ما طی تماس تلفنی با فرماندار چرام و رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) این موضوع را مورد بررسی قرارداد که هردو مسئول عنوان کردند: آمادگی داریم که برای تک تک کسانی که در آن محل هستند با یکجا نشینی و تجمیع منازل در یک محل برای افراد نیازمند در آن منطقه ساختمان ساخت و ساز و تحویل آنها دهیم و تاکنون نسبت به حوزه توگبری کوتاهی صورت نگرفته است و در چندین مرحله مسئولان استانی و شهرستانی مشکلات توگبری را مورد بررسی و رسیدگی قرار داده اند .

توزیع کننده های کلیپ ویدئویی باید از مردم ایل سترگ منطقه چرام با وجود جوانان تحصیل کرده این ایل و دارای جایگاه های اداری در استان و خارج از استان عذر خواهی کرده و به خاطر بی حرمتی به زندگی  عشایر ایل غیور ساکن توگبری  در  محاکم قضایی پاسخگو باشند .

 

 

عکس خبر (افتتاح پل ارتباطی توگبری)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.