ندای اُمّت،قصه دو دستگی اصلاح طلبان در کهگیلویه بزرگ که بسیاری تخم آن را نتیجه تاجگردون ها در کهگیلویه می دانند هر چهارساله ، چندماه قبل از انتخابات برای آشتی فرکانس هایی در بین طرفین رد و بدل می شود اما سرانجام جز درج شکستی دیگر در کارنامه تفکر اصلاح طلبی برای نواندیشان این جبهه ثمری در پی نداشته و خودخواهی سران را اصلی ترین دلیل این ناکامی می توان ذکر کرد.

 

جلسه هم اندیشی اصلاح طلبان همراه با ضیافت افطاری به میزبانی سید کمال الدین دولت‌خواه در تالار پذیرایی پارسیان دهدشت برگزار شد.

در این جلسه نمایندگانی از اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ پشت تریبون رفتند و به بیان دیدگاه خود پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری ندای اُمّت از شهرستان کهگیلویه ؛ یکی از شاخص ترین سخنرانان این مراسم افطاری محمود منطقیان یکی از دو سرشاخه اصلاح طلبان در کهگیلویه بزرگ بود.

محمود منطقیان در بخشی از سخنان خود ضمن محکومیت قومیت گرایی از آمادگی خود برای گفتگو و رفع کدورت ها در بین دو طیف خود و لاهوتی سخن گفت .

براساس این گزارش ، حجت السلام صدوقی از شاخص ترین روحانیون طیف لاهوتی وبا سابقه اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در زمان پیشنهاد منطقیان از آمادگی طیف لاهوتی برای گفتگو و موافقت با پیشنهاد منطقیان صحبت کرد که در این لحظه منطقیان با رد پیشنهاد صدوقی گفت : طرف من فرد دیگری هست وبا شما بحث نمی کنم و ما دونفر ( منطقیان –لاهوتی) کاندیدا بودیم وبا ذکر این نکته که شما بزرگوار هستید اما طرف ما نیستید به آغاز تفرقه در اصلاح طلبی از سال 78 13اشاره کرد.

این جمله منطقیان سر آغاز تنشی شد که شاید باعث گردید تا رشته کلام از دست معلم ادبیاتی که فراز و فرود زیادی در زندگی سیاسی او طی این سال ها رقم خورده خارج شود و در حالیکه میزبان مراسم فرزند یکی از شهدای سادات بود منطقیان سادات را جاه طلب معرفی کرد .

کاندیدای چند دوره انتخابات مجلس در کهگیلویه بزرگ با بیان اینکه مانند بسیاری از انسان های شاخص در دنیا همه ما باید انسانی فکر کنیم و قومیت گرایی را محکوم کنیم ،افزود: اما راستش را بخواهید برادران روحانی نشستند بر روی منبرگفتند پول چرک دست است ولی عاشق ترین آدم ها به پول بودند.

در حالیکه این نشست هم اندیشی اصلاح طلبان با محوریت نیروهای منطقیان بود و بخشی از مدعوین هم سادات بودند و یکی از حاضران در جلسه حجت الاسلام صدوقی که از روحانیون باسابقه اصلاح طلب بوده که به سید اصلاحات کهگیلویه معروف است در واکنش به سخنان منطقیان خطاب به سخنران مجلس گفت : آقای منطقیان شما دارید توهین به روحانیون می کنید برای دقایقی نشست اصلاح طلبان با تنش همراه شد و بارها با فرستادن صلوات خواستار کاهش تنش و حاکم شدن سکوت بر جلسه شدند.
به گزارش ندای امت از دهدشت ؛منطقیان با بیان اینکه همه مه اسیر قومیت هستیم به این دلیل اشاره کرد که چون در یک منطقه ای بزرگ شدیم و در یک ایل و طایفه .

وی هم چنین با بد ندانستن قومیت گرایی گفت : همان بالا در حکومت هم اگر نگاه کنید روابط بسیاری ازمسئولان براساس خویشاوندی است وبراساس خویشاوندی رشد کردند چه این خویشاوندی نسبی باشد و چه سببی.

منطقیان با ذکر این نکته که این یک افطاری بوده و نمی توانیم راه کاری دراینجا ارائه بدهیم به برری نظامها درجهان از گذشته تاکنون پرداخت.

او با برشمردن نظام هایی مانند ملوک طوایفی ،خانی ،امپراطوری تا دموکراسی امروزی حاکم در جهان گفت : تجربه بشر نشان داده دموکراسی اگرچه عیب هایی دارد ولی نمی توانید تجربه ای بهتراز این مدل حکومت را در جهان پیدا کنید اگرچه برخی از کشورهای مدل نمایشی از دموکراسی را دارند مثل سوریه و یا عراق در زمان صدام ومثلا عمرالبشیر
براساس این گزارش در زمانی که منطقیان از وحدت صحبت میکرد و به زمان کاندیداتوری مهندس رستاد اشاره کرد و از عدم حمایت لاهوتی انتقاد کرد دوباره تنش برجلسه حاکم شد وبرخی از حامیان لاهوتی گفتند که اگر اقای لاهوتی نبود اما همه حامیانش بودند ( از منتقدین خواسته شد اجازه دهند منطقیان صحبت هایش را ادامه دهد).
به گزارش پایگاه خبری ندای اُمّت؛ این تنش و هم همه برای دقایقی طول کشید و یکی از حاضرین در جلسه پیشنهاد داد تا از ضعف ها و خطاهای هر دو طرف در طی سال های گذشته چشم پوشی شود تا برای آینده به نتیحه برسند که فرد دیگری از حاضرین ضمن مخالفت گفت : تا زمانیکی این مسائل مطرح نشوند نمی توان درمورد آینده به نتیجه رسید.
محمود منطقیان که سخنانش به پایان نرسیده بود چندین بار از حاضرین خواست تا با فرستادن صلوت فرصت ادامه صحبت پیداکند.

پس از تنش چند دقیقه ای و درخواست منطقیان برای فرستادن صلوات وی گفت : ما به دوستانمان گفته ایم که تحمل گفتگو را داشته باشندو تنها راه در گفتگوست.و از گفتگو نهراسیم.

منطقیان درپایان سخنان خود درحالیکه به اشتباه گفتاری خود پی برده بود گفت : از این جهت که لفظ جاه طلب را برای سادات بکار بردم عذر می خواهم.( تشویق منطقیان توط حاضرین بخاطر عذرخواهی ).
به گزارش راک نیوز ؛ یکی از دیگر از حاضران درجلسه که خود را شاگرد منطقیان نامید خطاب وی گفت : انتظار داریم شما بعنوان استاد کلمه “گذشت ” را یاد ما می دادید و حالا که لطف کردید و تشریف آوردید نه فقط به اشتباهات اقای لاهوتی بلکه به اشتباه وگناه خود نیز اشاره می کردید.
براساس این گزارش ، محمود منطقیان در پاسخ به درخواست این فرد گفت :دوست گرامی ما گفتیم بیاید با هم صحبت نکنیم نگفتم گناه یا اشتباه و الان نمی توانیم قضاوت کنیم .
منطقیان افزود : بنده می خواهم این را در مورد خودم خدمتتان عرض کنم :اکثر سیاسیون از انتقادگریزان هستند از آن راس تا بیاید پایین ، اصلا شان شان بالاتر از انتقاد است .
بنده به شما اعلام می کنم :همان دوستان اقای لاهوتی بنشینند 3ساعت با شدیدترین لحن از من انتقاد کنندیقیننا می نشینم 3ساعت به گفته های آنها گوش خواهم دادواز انتقاد ناراحت نمی شوم و تمرین دموکراسی با نقد و گفتگو شروع می شود.

بنظر می رسد خروجی تلاش دوباره سیدکمال الدین دولت خواهی که هر دوره برای آشتی اصلاح طلبان طی چند سال گذشته گام هایی را صادقانه برداشته است با اتفاقات دیشب چیزی جز ادامه کدوت ها و تدوام همان دو دستگی بی حاصل برای اصلاح طلبی در کهگیلویه بزرگ بهمراه نخواهد داشت./راک نیوز

 

 

دسته بندی: اجتماعی, سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.