×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Saturday, 25 June , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نقدی بر بی‌اخلاقی برخی فعالان رسانه‌ای راجع به گریه‌ها، هل دادن سنگ و ماشین استاندار و نماینده مجلس/ وقتی منتقدان گپ گپوی قصه ما، به سلاح اخلاق و آگاهی مسلح نیستند!!!

یادداشت ارسالی از مخاطبان ندای امت / ‌بعد از انتشار ویدئوی هُل دادن یک دستگاه اتومبیل ال۹۰، در تونل‌های مسیر بابامیدان_ یاسوج توسط نماینده محترم مردم بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی و نیز فرماندار محترم بویراحمد، سایت ریواس جنوب عجولانه و در اقدامی مثلاً مطالبه‌گرانه به نقد این حرکت پرداخت اما به دلیل عجله و سراسیمگیِ نویسنده با هدف خودنمایی، متاسفانه ضعف یا فقر آگاهی و لنگ زدن انصاف در مطلب نویسنده محترم کاملاً مشهود است.

لازم است به سردبیر محترم این سایت و برخی فعالان سیاسی که یک روز گریه استاندار را به باد نقد می‌بندند، روز دیگر جابه جا کردن سنگ در یک جاده روستایی را، امروز هُل دادن ماشین و کم کم معلوم نیست فردا به چه حرکتی گیر خواهند داد، اما هیچ گاه حاضر به نقد رفتارهای مسخره برخی از افراد هم تفکر و هم‌پیاله خود نیستند و به قولا در مقابل اینهمه جوال دوز، سوزنی به خود نمی‌زنند!

بنابراین چند نکته را گوشزد می‌نماییم تا مِن بعد قبل از قضاوت و دست به قلم شدن، اندکی تعقل نماییم، حرمت قلم را نگه داریم و البته واژه‌ها را قربانی کم‌اگاهی و کم‌انصافی نکنیم!!

۱_ نویسنده محترم ریواس جنوب که از دوستان مدعی مثلاً اصلاح‌طلب و هم جریانی ماست و همچنین سایر منتقدان این اتفاق، یک لحظه‌ وجدان خود را قاضی قرار دهند اگر این حرکت از سوی جناب غلامرضا تاجگردون که حتی اصلاح‌طلبان منصف، ایشان را به دلیل رفتارهای زیرکانه در رسانه، پوپولیست‌ترین سیاستمدار رسانه‌ای تاریخ ۴۳ سال پسا انقلاب استان می‌دانند صورت می‌گرفت، چه واکنشی نشان می‌دادیم؟ آیا کِل سرود و گاله بلند نبود؟؟ آنهم جناب تاجگردونی که در تمام عمر سیاسی خود، بزرگ تا کوچک اصلاحات را برای هم اندیشی و مشورت عددی حساب نکرد‌‌ و دائماً از مباشری مرحوم خدا بیامرز پدرش در کنار خان می‌گوید!! تاجگردونی که از یک سو هر کدام از حامیان خویش را با انتشار تصاویرشان در فضای مجازی شایسته مدیریت و اداره استان خطاب می‌کرد و از سوی دیگر آنچنان حامیانش را دست و پاچلفتی می‌دانست که حاضر نشد در انتخابات ۱۴۰۰ پشت سر هیچ کدام قرار بگیرد!! این در حالیست دکتر روشنفکر برای شنیدن تندترین انتقادات کوچکترین عضو جریان ندای وحدت و حتی جوانانی از دیگر جریانات، همیشه متواضع و آماده بوده است. بنابراین به همین دلیل همه‌ی حامیان روشنفکر، خود را مشاور و اتاق فکر وی می‌دانند!!! در واقع اتاق فکری به تعداد آرای مهدی روشنفکر! اگرچه منکر نقاط ضعف ایشان و جریان ندای وحدت نیستیم!!

اگر این حرکت توسط رئیس جمهور یکی از کشورهای اروپایی انجام می‌گرفت و تعمداً نیز اقدام به تصویربرداری و انتشار آن با هدف فرهنگ‌سازی یا بهره‌برداری می‌کردند، آنگاه مانند بسیاری از تصاویر و‌ رویدادهای منتشر شده از بزرگان غربی، تحسین ما را بدون اطلاع از واقعیت ماجرا بر می‌انگیخت!!!

۲_ سردبیر محترم ریواس جنوب اشتباه بزرگ دیگری مرتکب شد که یا به دلیل ناآگاهی یا نقص در انصاف ایشان بوده است!
اشتباه آنجایی‌ بود که عامدانه یا سهواً علیه نماینده محترم بویراحمد سیاه‌نمایی کرد؛ در واقع به گونه‌ای به‌ معرفی جناب دکتر روشنفکر پرداخت که گویی ایشان در طول دو سال گذشته، شبانه روز منفعل بوده و کوچکترین حرکتی برای استان و حوزه‌ انتخابیه تا به امروز نزده و تنها حرکت ایشان در این دو سال، هُل دادن یک خودرو در تونل بوده است!!! این در حالیست که بزرگان منصف اصلاح طلب و اصول‌گرا به اتفاق، باور و آگاهی دارند که عملکرد جناب روشنفکر با وجود نوپا بودن جریان ندای وحدت، نبود ساختاری منسجم، عدم پشتوانه سیاسی جریانات اصلی چپ و راست، فقدان پشتوانه اقتصادی و با وجود شرایط فاجعه بار اقتصادی کشور، در همه بخش‌ها کم نظیر و قابل تحسین بوده است!! از حضور فعال در کمیسیون‌ها و مجلس گرفته تا دفاع به موقع از حقوق موکلان از طریق تریبون مجلس و رایزنی‌ها‌ تا تاثیر‌گذاری بر افزایش، رشد تاریخی و بی‌نظیر بودجه در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با ۴۳ سال گذشته(رشد ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی بودجه چه از طریق مصوبات مجلس، چه خارج از مجلس و از طریق رایزنی و فشار به دولت و عوامل دیگر!)، تا حضور در منطقه برای پیگیری، نظارت بر امور اجرایی و کلنگ زنی‌ها به همراه مدیران و دیدار مستقیم با مردم برای پیگیری مشکلات، آنهم با اظهارت کاملاً منطقی و قابل تحسین در تمامی محافل و بدون ذره‌ای شک و شبهه‌ راجع به فساد یا زد و بند ایشان با اصحاب قدرت یا شب‌نشینی و مسجد‌نشینی وی با پیمانکاران و رانت خواران در دو‌سال گذشته!و البته منکر صعف‌ها نیز نخواهیم بود.

۳_ نویسنده محترم ریواس جنوب در حالی اشاره کرده‌اند دوره کارهای پوپولیستی تمام شده و مردم آگاه شده‌اند که شخص نویسنده خود در ناآگاهی غوطه‌ور است و به راحتی نگاه صفر و صدی به عملکرد شخص نماینده و فرماندار محترم دارند. یقیناً این نوع مطالبه‌گری، خطرناکترین نوع رفتار پوپولیستی و عوام‌فریبی آنهم از طریق رسانه‌ است.

۴_ در حیرتم یک شخص تا چه اندازه می‌تواند از خدا نترسد که اینگونه با چشم بصیرت خود، نیت‌خوانی کرده و حکم به ریاکاری دیگران بدهد در حالی که حتی نمی‌داند دقیقاً چه اتفاقی افتاده و اصل ماجرا چیست؟! جالب اینکه همین نویسنده در زمانی که، سرکار خانم حمیده هدایتخواه شرکت کردن جناب تاجگردون در پخت نذری را ریاکاری و تظاهر خواندند، چیزی نمانده بود مغزش از شدت فشار آتش بگیرد و اعلام می‌کرد هیچ کس از باطن افراد آگاه نیست و قضاوت در این موضوعات کاری جاهلانه‌ است، اما اکنون اشخاصی که می‌توانستند راحت به مسیر خود در جاده ادامه دهند، چنین ریسک خطرناکی برای کمک به خواهر و برادر خود که در حال هُل دادن ماشین بودند را پذیرفته‌اند ، توسط همین نویسنده به راحتی به ریاکاری و تظاهر تفسیر و‌ تعبیر می‌گردد!

۵_ قتل‌عام واژه‌ها یعنی اینکه در نقش یک مصلح در مورد همه چیز نظر دهیم در حالی که به آگاهی و انصاف لازم و‌ کافی در هیچ زمینه‌ای مسلح نیستیم!
ایمنی، انسانیت، خطر، ایثار مدیر
، نظارت و اجرا دقیقاً یعنی چه و چه رابطه‌ای با هم دارند؟!
یک ماشین در تونل مانده و ممکن است جان ده‌ها نفر را بگیرد و به جای فرستادن دو نفر به بیرون و هشدار به خودروهای ورودی، امکان هل دادن آن به بیرون در کمترین زمان وجود دارد. به راستی چه ضرورتی دارد که نسبت به هل دادن یک ماشین توسط خانم در آن شرایط نامناسب تونل بیخیال و بی‌تفاوت باشیم یا دل به خودروی امدادی ببندیم که تا آمدن خودرو قابل پیش بینی نیست چه اتفاقی در تونل رخ دهد؟
نوشته‌اند جانشان در خطر بود؛ در پاسخ باید گفت فیلسوف عزیز، فلسفه چنین اقداماتی پذیرش ریسک برای نجات جان انسان‌ها است. حال شما مختار هستید تفسیر نمایید که طرف با هدف ریاکاری جانش را فدا کرد. در تمام اقداماتی که مربوط به نجات جان انسان‌ها می‌باشد چنین مسائلی وجود دارد و ممکن است خود ناجی با در نظر گرفتن همه جوانب قربانی گردد تا تعداد بیشتری قربانی نشوند.
با این اندیشه ناب نویسنده محترم، جویای نام و مشتاق دیده شدن، مثلاً ماشینی در کویر با پنج سرنشین گرفتار در ماشین، آتش گرفته و فلان شخص در ماشینش کپسول آتش نشانی دارد و می‌تواند در همان ابتدا آتش را خاموش نماید اما چون سردبیر ریواس جنوب اجازه نمی‌دهد نباید دخالت کند و باید اجازه دهد آتش‌نشانی به صحنه بیاید چون خطر دارد و ممکن است جان خودش از دست دهد!! و اینگونه به راحتی پیش چشمانش آتش گسترش پیدا می‌کند و بعد از چند دقیقه همه مسافران قبل از رسیدن خودروی امدادی جزغاله می‌شوند چون انسانیت و عقلانیت، فدای فانتزی بازی شبه روشنفکری مث شما گردیده که اعتقاد دارید وقتی خطر شما را تهدید می‌کند نباید به کمک دیگران بروید!!!

۶_ کاش درک و فهم قابل قبولی از سیاست یا انصاف داشتیم و مینوشتیم:
مردم هم سرمایه گذاری، هم اشتغال، هم نظارت، هم هل دادن ماشین، هم گریه، همدردی! و هم هل دادن سنگ!!! و نمره شمای مدیر یا سیاستمدار در این بخش‌ها فلان است!! نه اینکه اینگونه همه چیز را علیه استاندار، نماینده و یا هر شخص دیگری سیاه نشان دهید و هر کمک و فداکاری را ریاکاری تفسیر و تعبیر نمایید!!

هل دادن ماشین یا سنگ، گریه برای مردم و همدردی با هم نوعان یکی از صدها کاری می‌باشد که موجب می‌شود یک سیاستمدار از مردم و خلق و خوی انسانی خود کمتر فاصله بگیرد. اما با ذبح نوع‌دوستی، انسانیت و احساسات؛ به یک باره به انسانی که اجتماع رذیلت‌ها می‌باشد تبدیل نگردد!! وگرنه سعدی نیز خطاب به بی‌تفاوت‌ها فرموده است نشاید که نامت نهند آدمی!!

مگر قلب انسان سنگ است و یک انسان چقد می‌تواند در قدرت دچار تکبر گردد و انسانیت وی سقوط کند که نسبت به درد و فلاکت مردم مظلوم و مستضعف دیشموک، سنگی در مسیر مردم مستضعف و مظلوم دیگر منطقه محروم و‌ یا خواهری که در تونل ماشینی را در آن گرما و آلودگی هل می‌دهد،‌ بی‌تفاوت باشد!! و حرکات جناب استاندار و نماینده محترم نشان میدهد از رسانه‌ای شدن موضوع واقعا بی اطلاع بوده‌اند.

۷_ آنقدر سراسیمه نوشتید که متوجه این همه بد اخلاقی و تناقض نشدید!!

عزیز دل برادر، شما از یک طرف در یک پارگراف نوشته‌اید آسفالت و مسائل اجرایی و زیر ساختی به شما نماینده مجلس ارتباطی ندارد و وظیفه ذاتی دولت است و دقیقاً یک پارگراف بعد، از نماینده درخواست سرمایه گذاری، ساخت کارخانه،‌ اشتغال و زیر ساخت کرده‌اید!! عجبا!! دقیقا با خودتان چند چند هستید برادر؟؟

۸_ با این مسخره بازی‌ها و بیراهه بردن رسانه و مطالبه گری کاری میکنید که دیگر کسی جرات ندارد کوچکترین حرکتی برای کمک به یک در راه مانده یا درمانده انجام دهد یا باید چند چشم قرض بگیرد که کسی از رفتارشان فیلم نگیرد!! زیرا به سرعت به ریاکاری و ناامید کردن مردم توسط رسانه‌ها با سیاه‌نمایی علیه شخص مورد منتج میشود.

۹_ فکر کنید استاندار و تیم همراه ایشان با وجودی به راحتی می‌توانستند ان سنگ را با دست جابه جا کنند اما بیخیال جابه‌جایی ان سنگ میشدند و از دستگاه اجرایی مربوطه میخواستند یک وسیله را برای جابه جایی آن سنگ با پیمودن ده‌ها کیلومتر و صرف هزینه و استهلاک به آن منطقه بفرستند.

حالا سوال اینجاست اگر مثلا سانحه‌ای رخ می‌داد، شخصی جانش را از دست می‌داد و شما از طریق افراد همراه استاندار از این موضوع، بیخیالی استاندار و همراهان ایشان نسبت به جابه جایی سنگ با خبر میشدید. شما را به وجدانت قسم آیا استاندار و همراهان را فاقد انسانیت و فهم مدیریتی نمیدانستید؟! یا آسمان و زمین را بر سرشان خراب نمیکردید؟؟ چه اشکال دارد مسئولان حتی اگر قصدشان ریا باشد این اقدامات را برای تاثیر بر هم نوع دوستی و همدلی مردم برای کمک به یکدیگر منتشر نمایند؟؟

۱۰_ اما مضحک‌ترین استدلال برای ریاکاری نماینده این بوده که همه چیز در آن شرایط خطرناک با برنامه بوده چون در هنگام خروج به دوربین نگاه کرده‌اند!
برادر عزیز، اگر این کار با برنامه بود که اتفاقا نگاه نمی‌کردند، و باید نقش بازی می‌کردند!!
کاملاً عادی‌ می‌باشد که در هنگام خروج به یک باره ممکن است بصورت اتفاقی متوجه ضبط ویدئو‌ شوند و به فیلمبردار نگاه می‌کنند!! در ضمن انتشار چنین مسائلی نه تنها ایراد ندارد بلکه مثبت است و دقیقا شخص فیلمبردار چون متوجه خیر خواهی افراد شده بود اقدام به چنین کاری کردند! تا مثلا صحنه زیبایی از خیرخواهی و تواضع مسئولین را برای فضای مجازی شکار کند.

و در پایان با تمام این تفاسیر، کاش همه ما به جای گپ گپو و گپ پیک زدن، برای همان ریا و تظاهر هم که شده، جانمان را برای کمک و خدمت به انسان‌ها به خطر بیاندازیم!! و بر غم و درد هم‌نوعان گریه می‌کردیم!!

به قول شاعر: آرمونم سی قلم، که رفته مِن دس هر کس!!؟

خداوند همه ما را عاقبت به خیر و صراط مستقیم را به سمت ما کج بگرداند!!

نام مخاطب در حافظه رسانه محفوظ است /مطلب از طرف مخاطبان ندای امت است که این رسانه محتوای ان را رد ، یا تایید نمیکند.

برچسب ها :
 1. رسول

  درود خدمت همه ی شما عزیزان و زحمتکشان. زیاد به این اراجیفی که مینویسند توجه نکنید چون کاملا عقده و حسادت اینگونه رسانه های پوشالی کاملا مشهود است و مشخص هست که از کجا هدایت میشوند. بگذارید همان مگسان گرد شیرینی باشند.

 2. ناشناس

  این جواب نبود بلکه حمله به شخصیت منتقد بود و بازی با واژه ها
  سوال اینه استنادار با دیدن ان همه فقر وبدبختی که اورا به گریه وادار کرد چه تصمیم وبرنامه ای برای کمک به اون مردم دارد؟ نماینده محترم چه ایده وطرحی برای خلاصی از دست ماشین های وامانده در جادها دارند؟ هر روز که توی جاده نیست هی هل بده!

 3. ناشناس

  والا تو راس ایگی همه اونایی که رای دان و روشنفکر همشون وش راضین و مرتب باشو مشاوره ایگره حتی ستونها و زحمت کشان اصلینه
  و مهمتر اینکه روشنفکر وته دروغ هم نیکنه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.