کد خبر: 6519

تاریخ انتشار: می 13, 2019

شفاف سازی لیست دریافت کنندگان وام اشتغالزایی اقدامی در راستای رسوایی متخلفان و وام گیرندگان صوری/ لزوم ورود سازمان بازرسی و بازرسی استانداری به وامهای اشتغالزایی

وزیر کار و تعاون در راستای شفاف سازی لیست دریافت کنندگان وام اشتغالزایی را رسما اعلام کرد تا گام خوبی در راستای شفاف سازی برداشته شود و امیدواریم که با بررسی نقاط ضعف پرداخت ها و مشکلاتی که بوجود آمده و همچنین رانت هایی که در پرداخت انجام شده در راستای شفاف سازی و اعتماد سازی با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد و به اطلاع عموم برسد.

 

به گزارش پایگاه خبری ندای اُمّت،پيرو آيين‌نامه اجرايي قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري مقرر شد كه كارگروه اشتغال استان با مسئوليت استاندار محترم تشكيل و نحوه پرداخت اين تسهيلات به گونه ای باشد كه افراد داراي طرح‌هاي اشتغالزايي با توجيه اقتصادي، با مراجعه به سامانه كارا و ثبت نام در سامانه نسبت به ارائه طرح خود اقدام و تسهیلات مورد نظر را در یافت نمایند.

اما با انتشار لیست وامهای پرداختی در استان موجی از اعتراضات مشاهده میشود و مخاطبان این پایگاه خبری اظهار دارند که با ثبت نام در سامانه کارا ، مدتهاست به ادارات مربوطه مراجعه میکنیم ولی نبود تسهیلات مورد نظر را اعلام نموده ولی در لیستهای وامهای پرداختی مشاهدات چیز دیگری را نشان میدهد و وام مورد تقاضای مراجعان در شهرستانهای دیگر پرداخت شده است.

با نگاهی اجمالی به لیست وامهای پرداختی و ماجعات مردم چند نکته خالی از اشکال نیست و سازمان بازرسی و بازرسی استانداری با ورود به لیست وامهای پرداختی و بررسی نکات ذیل از تخلفات جلوگیری و جوابگوی افکار عمومی باشند .

۱-علی رغم مراجعات مکرر متقاضیان ازشهرستانهای کهگیلویه ، لنده ، چرام جهت دریافت وامهایی کشاورزی و دامپروری، از جمله گاوداری ده راس که ساختمان آنها تکمیل و محل کار آماده با توجیه اقتصادی که هزینه ای جهت تاسیسات لازم نبوده و در سریعترین زمان بازده اقتصادی داشته و ثبت نام در سامانه کارا ولی هنوز در انتظار برای تماس از طرف اداره مربوطه مانده اند.

 

۲-در حوزه میراث فرهنگی سه شهرستان وامهای تولید لباس بومی محلی و بقیه وامها با مراجعات مکرر نیز متقاضیان با نبود اعتبارات در این زمینه روبرو شدند.

 

۳-علت پرداخت وامهای خانوادگی چیست و چرا در لیستها در یک خانواده سه نفره دونفر تسهیلات دریافت کرده ولی در خانواده های هفت نفره که میتوانست با نیروی کاری بیشتر باز ده بهتری داشته باشد با مشکلات متعدد روبرو شده است .

 

۴-اشتغالزایی یا دریافت وام اشتغالزایی ؟
موردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و وامهای پرداخت شده باید اشتغالزایی واقعی داشته باشد نه صوری و فقط پرداخت بیمه برای یک یا دو کارگر .

۵-عدم اطلاع رسانی ، از طرف مدیران کل بوده یا از طرف مدیران شهرستان یا مشکلات از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی بوده که وام ها به افراد خاصی پرداخت شد ولی تعداد زیادی که در سامانه کارا ثبت نام کرده و بی نتیجه مانده اند لازم به ذکر است  دو اداره بالا به عنوان مثال عنوان شده و در ادارات دیگر نیز پرداخت وام به همین صورت انجام گرفته است.

 

انتظارات از سازمان بازرسی و بازرسی استانداری

 

در پرداخت وام های خوداشتغالی در جلسات رسمی اعلام شد که شهرستان های کهگیلویه و چرام کمترین جذب را داشتند در حالی که متقاضیان زیادی هم بودند و دلیل این کار چند عامل می باشد و باید آسیب شناسی لازم صورت گیرد که از کجا بوده آیا سهل انگاری و عدم اطلاع رسانی به موقع مدیران بوده یا عدم همکاری بانک ها و یا هم نگاه ویژه مدیران کل و اختصاص اعتبار ویژه به شهرستان های خاص بوده است.

وزیر کار و تعاون در راستای شفاف سازی لیست دریافت کنندگان وام اشتغالزایی را رسما اعلام کرد تا گام خوبی در راستای شفاف سازی برداشته شود و امیدواریم که با بررسی نقاط ضعف پرداخت ها و مشکلاتی که بوجود آمده و همچنین رانت هایی که در پرداخت انجام شده در راستای شفاف سازی و اعتماد سازی با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد و به اطلاع عموم برسد.

ارسال دیدگاه