×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Thursday, 24 June , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
پاسخ عریان برای سقوط جایگاه دانشگاه یاسوج در سطح جهانی چیست/مسئولان دانشگاه یاسوج به جای  شکایت ازمدیر مسئول ندای امت به دنبال دلایل سقوط باشند

به گزارش پایگاه خبری ندای امت ،در هفته های گذشته خبری با تیتر دانشگاه یاسوج در دوران دکتر عریان ، عریان شد ؛در این پایگاه خبری منتشر شد که دانشگاه یاسوج شاکی مسئول پایگاه خبری ندای امت شدند.
حالا دکتر عریان و تیم مشورتی خود برای سقوط جایگاه دانشگاه یاسوج در سطح جهانی چه پاسخی دارند؟
آیا این سقوط دانشگاه یاسوج را عریان نکرده است؟
آیا شکایت مسئولان دانشگاه یاسوج از رسانه ها به این معنیست که این سقوط را گردن کسی به غیر از دکتر عریان بیندازند ؟
فصلی نو نوشت یکی از مخاطبان با مطلبی عملکرد دکتر عریان رئیس دانشگاه دولتی یاسوج را نقد کرد که متن آن به شرح زیر است :
مدتی بود که فرصت نکرده بودم به پرتال دانشگاه یاسوج سر بزنم. شهریور یا مهر ۹۸ که شبکه دنا را نگاه می کردم متوجه شدم که رئیس دانشگاه با حرارتی وصف ناپذیر خبر از رتبه جهانی ۴۰۱ تا ۵۰۰ و رتبه دومی دانشگاه در سطح ملی می داد. گل از گلم شکفت، دانشگاه مادر استان ما، دانشگاههای شریف، امیرکبیر، تهران، شیراز، صنعتی اصفهان و … راپشت سر گذاشته بود!!. به مرجع رتبه بندی کننده (تایمز) مراجعه کردم، متوجه شدم “میان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان هست.”
دانشگاههای شریف، امیرکبیر و … در پرتاب ماهواره و پهباد و …در خدمت نظام اسلامی بوده اند و دانشگاه مادر استان ما در تعداد مراجعه کنندگان به مقالات صد من یه غاز سرآمد شده است. مقالاتی که اغلب حاصل هدر دادن مواد شیمیایی مختلف، مستهلک کردن تجهیزات و نهایتاٌ، دور ریختن مواد خروجی حاصل و البته با پشتوانه اعتبارات پژوهشی دانشگاه می باشند.
خیلی جستجو کردم که موردی پیدا کنم که یکی از مقالات منتشر شده ی “نو دانشمندان” باد به غبغب و “کهنه دانشمند رئیس دانشگاه” مشکلی از مشکلات اساسی کشور یا استان را حل کرده باشد، با تآسف موردی نیافتم(خوشحال می شوم اگر دکتر عریان با ذکر کاربست مشخص، مورد یا مواردی را در سیمای استان که تریبون مورد علاقه ایشان هم هست، معرفی نمایند). در باره این نوع رتبه بندی ها رسانه های استان مطالب مفیدی در دوسال گذشته نوشته اند ولی اعلام رتبه بندی جدید تایمز و عدم واکنش دانشگاه یاسوج کنجکاوم کرد که به این موضوع بپردازم.
ماه گذشته تایمز مجدداٌ با تاکید بر همان شاخص های با محوریت مقالات و برخی خوداظهاری های دانشگاهها، رتبه بندی جدید خود را منتشر کرد و جایگاه دانشگاه یاسوج را با دویست پله سقوط در سطح جهانی (رتبه بین ۶۰۱ تا ۸۰۰) و رتبه ۱۹ ( با ۱۷ پله سقوط) در بین ۴۷ دانشگاه ایرانی شرکت کننده در ارزیابی، اعلام کرد (پیوست ۱ یا آدرس https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2021). این بار از دکتر عریان در فضای رسانه ای خبری نشد. برای فرار از بیان عوامل ۲۰۰ پله سقوط جهانی و ۱۷ پله سقوط داخلی (آن هم بین ۴۷ دانشگاه ایرانی شرکت کننده و نه همه دانشگاههای ایرانی)، نه تنها از اعلام موضوع در فضای رسانه ای طفره رفتند بلکه صفحه اول پرتال دانشگاه را همچنان رتبه ۴۰۱ تا ۵۰۰ جهانی و رتبه ۲ کشوری نمایش داده اند(پیوست ۲ یا آدرس http://www.yu.ac.ir/).
برای دکتر عریان نان و نام حاصل از رتبه ی محصول زحمات پیشینیان (ولو غیر کیفی)، آنقدراهمیت دارد که قید اعلام این رتبه جدید را زده اند و روی پرتال دانشگاه همچنان خبر ۴۰۱ تا ۵۰۰ جهانی و دوم ملی سال قبل را (که نتیجه فعالیت ۵ سال مدیریت مدیران قبل از ایشان بوده است و او آنرا بنام خودش مصادره کرده) حفظ کرده است. 
آیا بزرگنمایی خلاف واقع و عدم درج رتبه اعلام شده از جانب مرجع رتبه بندی مورد قبول خود دکتر عریان و درج رتبه های خلاف واقع در پرتال دانشگاه که در معرض دید عموم قرار دارد، فریب افکار عمومی، مدیران ارشد استان، نمایندگان استان و مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست؟
چه منافعی در این مدیریت ها نهفته است که برخی مدیران برای حفظ جایگاه، اینگونه ترفند ها را به کار می برند؟

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.