کد خبر: 7310

تاریخ انتشار: جولای 17, 2019

گاندو نمایشی جنجالی با انتقادات دولت و صدا وسیما

پخش سریال جنجالی “گاندو” از شبکه سه سیما با موضوع پرونده جیسون رضاییان (که به اتهام جاسوسی برای آمریکا و تبلیغ علیه نظام در ایران محاکمه شد و در دی ماه ۹۴ آزاد و به آمریکا بازگشت) که چند وقتی به محور منازعه دولت و صدا و سیما بدل شده بود، تنها به اظهارنظرهای مقامات دولتی و عوامل سریال گاندو محدود نشد و کار به جاهای باریک کشید.

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری ندای امت،پخش سریال جنجالی “گاندو” از شبکه سه سیما با موضوع پرونده جیسون رضاییان (که به اتهام جاسوسی برای آمریکا و تبلیغ علیه نظام در ایران محاکمه شد و در دی ماه ۹۴ آزاد و به آمریکا بازگشت) که چند وقتی به محور منازعه دولت و صدا و سیما بدل شده بود، تنها به اظهارنظرهای مقامات دولتی و عوامل سریال گاندو محدود نشد و کار به جاهای باریک کشید.

 

در این زمینه عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما خبر از اعمال محدودیت‌های جدید در بودجه صدا و سیما داد که البته رئیس دفتر روحانی به ماجرا واکنش نشان داد.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس و عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما در گفت‌وگو با فارس مدعی شد که دولت به دلیل پخش سریال گاندو کل بودجه سه ماهه دوم صدا و سیما را صفر کرده است. وی با انتقاد از این اقدام دولت از پیگیری این موضوع در شورای نظارت بر صدا و سیما خبر داد.

این در حالیست که محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در رابطه با اینکه در جلسه هیات دولت شخصی مطرح کرده آقای ظریف از سریال گاندو عصبانی شده و آقای روحانی هم تصمیم گرفته اند بودجه صدا و سیما را کاهش دهند آیا این خبر صحت دارد، تصریح کرد: در جلسه هیات دولت همانند هر جلسه دیگری این آزادی مخصوصاً در بخش اول جلسه وجود دارد که وزیران براساس یک سری موضوعات، خبر، پیشنهاد و نظراتی را مطرح می کنند.
آقای ظریف در رابطه با آنچه که وی به عنوان توهین به وزارت خارجه می‌دانسته صحبت هایی انجام داده و هر شخص دیگری هم اگر چنین موضوعی را به طور مثال توهین به هر دستگاه مثلاً دستگاه قضایی یا وزارت اطلاعات می‌دانسته ممکن بود چنین صحبت هایی را مطرح کند. وی بیان کرد: ولی اینکه این موضوع باعث کاهش بودجه صدا و سیما شده باشد،خیر چنین چیزی مطرح نبوده و بودجه صدا و سیما کاهش نیافته و طبق آن چیزی که مصوب شده انجام می شود.
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه اظهار داشت: بحث این است که بایستی نظارتی در خصوص بودجه ای که صدا و سیما داده می شود، انجام شود و این بودجه بایستی هزینه کارکنان و کارمندان این سازمان شود و آنها از این بودجه نفع ببرند.

اگر صدا و سیما می خواهد برنامه ای علیه دولت یا علیه شکاف در داخل کشور یا دوقطبی شدن بشود، بودجه صرف این موضوعات شود، و این موضوع بیشتر درباره نظارت بر آن بودجه ای است که دولت می پردازد.

در خصوص سریال گاندو و انتقادات تند و تیز مقامات دولتی، رئیس دفتر رئیس جمهور هفته گذشته از تذکر به رئیس صدا و سیما خبر داده بود. واعظی در حاشیه نشست هیأت دولت و در جمع خبرنگاران سریال «گاندو» را محصول «تخیل» توصیف کرده بود که «دروغ و تهمت» مطرح کرده و دولت این حق را دارد که نسبت به آن «شکایت و روشنگری» کند.

وی گفته بود که صدا و سیما کار غیرمعمولی انجام داد و باید تجدیدنظر کند.
سخنگوی وزارت امورخارجه هم در پاسخ به سوالی درباره پخش سریال گاندو و اینکه هدف آن دولت و وزارت خارجه است و این وزارتخانه را ارگان خنثی می داند و واکنش وزارت خارجه در این خصوص چیست؟ گفته بود: عجیب است.
آنچه درباره وزارت خارجه و شخص وزیر و همکاران ما در این سریال نشان داده می شود خیلی با واقعیت منطبق نیست هر چند ادعا کردند داستانشان واقعی است و اسناد مکاتبات وزارت خارجه در داخل و خارج کشور موجود است و اگر به ما می گفتند اسناد را به آنها می دادیم که کمی فیلمشان واقعی تر باشد. فیلم به لحاظ جلوه های هنری فیلم بدی نیست و ای کاش تقوا در آن رعایت می شد بهتر بود.
اظهارات واعظی واکنش تهیه‌کننده سریال «گاندو» را هم در پی داشت و وی با انتشار جوابیه‌ای نوشت: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است. چه شد که دشمنان مردم و شبکه‌های معاند از جمله بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان به محتوای سریال «گاندو» حمله کردند و شما هم حمله کردید؟ پاسخ یک گزینه بیشتر نیست؛ «گاندو» حقیقت و اقتدار جمهوری اسلامی را به رخ جهان کشاند و کیست که نداند که نمایش حقیقت تلخ است و برخی را به شکایت وامی‌دارد.
با وجود منازعه لفظی میان دولت و صدا و سیما و اظهارات عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما ، تاکنون صدا و سیما اظهارنظری نسبت به محدودیت‌های بودجه ای نداشته و باید منتظر واکنش صدا و سیما به ادعاهای مطروحه ماند.
ارسال دیدگاه